Rozbor snového deníku z období 14.5.2014 - 10.12.2016Níže uvedená zjištění pravděpodobně nemají obecnou platnost. Každý člověk má jinou potřebu spánku, jiné osobnostní nastavení, prožívání, hodnoty, životní témata apod.
Různá kvalita lucidityNěkdy je vědomí vlastního já úžasně silné. Snový svět je dokonale ostrý, barevný, výrazný a pamatuji si ho ještě po letech. Např. při zkoumání zdi vidím kazy a nepravidelnosti v kamenném obložení, odlesky světla i lezoucího mravenečka – vše dokonale vykreslené a detailní.
Jindy, přestože si uvědomuji, že se jedná o sen, je vědomí mlhavější a pozornost odvádí snový děj. Kdybych si takový sen nezapsala, po několika dnech si ho už nedokážu vůbec vybavit.
Také jsem zaznamenala sny, kde se objeví jen náznak lucidity, v jediné myšlence. Dva příklady:
1) V nelucidním snu diskutuji se svou fyzioterapeutkou kvůli bolavému žebru. Ona odpovídá na mé otázky a já se už chystám položit další, když mě napadne: „Nemá cenu se ptát teď, ve snu, když k ní půjdu zítra v reálu a řekne mi to znova…“ Kromě téhle jediné věty se však jednalo o nelucidní sen.
2) Čtu si na internetu nějaký článek, ale mám problém text přečíst. Je to čím dál obtížnější. Pak se rozmrzele rozhodnu: „Když se to ve snu tak blbě čte, vyhledám si tohle téma v reálu.“ Předtím i potom jsem byla v běžném snu.
Odlišnosti mezi realitou a LDVe snu není potřeba chovat se jako v reálném světě. Potřeba „něco zařídit“, „někam dojít“, „někoho vyhledat“, „něco si obstarat“… vedou k tvorbě děje (více či méně úspěšného), který odvádí pozornost a často končí ztrátou lucidity.
Zjistila jsem, že:
• V LD není třeba cokoliv uklízet.
• Není třeba udobřovat si Snováky (jsou to kulisy).
• Po průletu oknem není potřeba se vracet a okno zavírat.
• Pro odlet z místnosti není třeba okno, jde to i stěnou nebo stropem.
• Ptát se Snováka, jestli je tohle sen, není vhodný postup ke zjištění lucidity.
Nestabilita snového světa.Navzdory zdánlivé detailnosti a dokonalosti snových obrazů, je vše poměrně nestabilní.
Osoby: Při detailní prohlídce obličeje snové postavy, jsou rysy úžasně zřetelné a ostré, ale pokud u prohlížení setrvám déle, začnou se rysy měnit. Při pohledu jinam a pak zpátky na zkoumanou osobu, se obličej také změní. Jde spíše o „pocit“ který mi říká, co je to za osobu, než dokonalá kopie reálné osoby.
Často omílaná hesla: „V lucidním snu se můžete setkat, s kýmkoliv chcete!“ v praxi vypadají tak, že pokud se už začátečníkovi vůbec podaří k určité osobě dostat, je to ona osoba tak na 70% a nemusí moc dlouho vydržet. (O osobách více v kapitole Snové postavy.)
Předměty: Četba napsaného textu je známým příkladem zkoušky reality. Ve snu se písmena přeskupují a mění.
Máme-li nějaký předmět v nádobě a odvrátíme-li zrak, při příštím pohledu se předmět v nádobě změní a příště zas a zas…
S předměty se dobře experimentuje: shodit židli, něco upustit, sledovat rozbití předmětu… Rozbíjené předměty respektují fyzikální zákony, pokud to očekáváme. Někdy předměty levitují.
Ruce: V souvislosti s navozováním lucidity a zkouškou reality, je často zmiňováno: „podívat se na své ruce“.
Má první zkušenost se snovýma rukama byla úžasná a nezapomenutelná: prsty byly silně nestabilní. Deformovaly se, vlnily, občas byl některý prst mimo ruku (zcela samostatně).
Z dalších experimentů na toto téma mi vyšlo, že nezmění-li se ruka okamžitě, jistě bude vypadat jinak, pokud odvrátím pohled a vzápětí se podívám zpět. Ruka může měnit tvar, prsty se zkracují, přelévají, průsvitní, mizí, pak se objevují v jiné délce, malíček vyrůstá z prsteníčku… Prsty často nejdou spočítat. Je jich špatný počet: 3, 4 nebo cca 7-10. Někdy připomínají slona z webových stránek o optických klamech. Kolik že má ten slon nohou?
Nejen prsty na rukách jsou takto variabilní. Už se mi stalo, že jsem měla více rukou a snový partner více údů… Snová realita je silně nedogmatická.
Zvířata: Mohou být ve snu také velmi originální: pavoukoželva. Nebo může být běžné zvíře podivně pozměněné: Koni, na kterém jsem se chtěla projet (on o to ovšem nestál), vyrůstaly z boku ruce, které se mě snažily sundat.
Zatím se mi v LD nestalo, že bych sama byla zvíře. Sny (ale nelucidní), ve kterých jsem byla zvíře (i hmyz – beruška), jsem měla jen jako dítě.
Zvířata je možné ovlivňovat. V jednom snu přede mnou uteklo stádo ovcí až na jednu. Soustředila jsem se na myšlenku, že to je moje snová ovce a měla by dělat, co já chci. Na základě toho ovce neutekla, ale nechala se pohladit.
Když lucidita kolísá, může se zvíře chovat agresivně. Po připomenutí, že se jedná o sen se situace zklidní.
Ve snu se občas objeví domácí mazlíčci, kteří už nežijí. Může to být podnět pro odhalení snu.
Nezaujatý pozorovatelV několika málo případech se mi stalo, že jsem chvíli byla lucidním účastníkem děje a pak jsem si všimla, že děj sleduji z jiné perspektivy, coby nezaujatý pozorovatel. Dívala se na svou snovou postavu jako při sledování filmu. Po tomto uvědomění jsem se opět vrátila do děje a byla přímým účastníkem.
Přestože se aktivně podílím na ději (v rámci akční zápletky před někým utíkám), dokáži si být vědoma faktu, že se jedná jen o snový děj. Díky tomu si účast na činnosti užívám, bez strachu nebo nepříjemných pocitů, které by do situace patřily, kdyby se jednalo o skutečnost.
Také jsem už sledovala sama sebe v dětském vydání.
Paradoxní situace Aktivní zájem o LD se odrazí ve snech a vznikají vtipné paradoxy: V nelucidním snu nadšeně vyprávím přátelům o lucidních snech a nabádám je, aby to určitě vyzkoušeli…
Sen, který stojí za zmínku: Vycházím z nějaké budovy a na schodech si povídám se starší ženou. Je to moje němčinářka ze střední školy. Schody jsou v mizerném stavu. Zasněžené a namrzlé. Mám velké problémy schody sejít. Pod schody se otáčím a chci pomoci němčinářce, aby se jí při scházení něco nestalo. Ta ale schody schází po straně, naprosto samostatně. Najednou si vzpomenu na (údajný předchozí) sen, ve kterém se mi (prý) zdálo, že učitelka sejde schody přemetem po pravé straně a (údajně) to měl být pokyn pro uvědomění si lucidního snu! S nadšením jí tohle vyprávím a při tom marně pátrám v paměti po snu, který se mi nezdál… Až v následující vteřině si uvědomuji, že TOHLE je lucidní sen a začnu být plně vědomá.
Snové problémySen nespolupracujeSen často klade překážky, někdy vytváří téměř naschvály. Zvládáním těchto situací se postupně propracovávám k pokročilejšímu snovému chování.
Neplatí, že procitnutím do lucidity začneme svůj sen okamžitě ovládat, jak by se z knížek a dostupných materiálů mohlo zdát. Stojí za tím četné pokusy, neúspěchy, úsilí a spousta času.
Určitou obranou, která pomáhá, je
kreativita: „Když udělám to a to, situace se zlepší…“ Nebezpečí u tohoto postupu je následování děje a pozvolný přechod do běžného snu.
Pokročilou obranou proti „snovému naschválu“, je silné přesvědčení: Tohle je můj sen, já tvořím tuto realitu, věci se budou dít tak a tak… Riziko ztráty lucidity je pak menší.
Několik příkladů:
Překážka: Potřebuji do místnosti, ale jako naschvál jsou na dveřích 4 zámky.
Řešení, které mi fungovalo: pevné rozhodnutí: „Je to můj sen, zámky mě nezajímají. Ty dveře prostě půjdou otevřít.“ Dveře jsem navzdory pečlivému uzamčení bez obtíží otevřela.
(Pro pokročilého vyvstává otázka - proč je tak důležité, dostat se za dveře…)
Překážka: Letím, někoho hledám, ale nedaří se.
Řešení, na které jsem byla jako začátečník pyšná: „V zadní kapse kalhot budu mít mapu a podle té se dostanu na místo.“
Pokročilé řešení: Ve snovém světě je hloupost „snažit se dostat na nějaké místo.“ Přivolat si osobu nebo místo je možné pevným rozhodnutím.
Překážka: Potřebuji soukromí, ale sen mi dělá u místností stěny z drátěného plotu, dveře, které se nedají zavřít nebo otevřít a všude spousty lidí…
Řešení: Soukromí ve vlastním lucidním snu není potřeba. Snové bytosti jsou jen kulisa.
Probouzení Strach z probuzení nebo očekávání probuzení, se velice pravděpodobně zrealizuje. Často nedochází k opravdovému probuzení, ale k falešnému.
• V počátcích pokusů o luciditu mě budila silná emoce radosti z vydařeného vstupu do LD, spojená se strachem z probuzení. Tento problém postupem času odezněl.
• U snů, kdy jsem se do lucidity dostala díky „záchodovému snu“, mě vzbudilo očekávání, že lucidita bude jen krátká, protože potřebuji na WC.
• U lucidních snů, kdy jsem si vědoma pokročilé ranní hodiny, zpravidla přejdu falešným probuzením do ND, protože předpokládám, že už je ráno a já se budím.
• K probuzení vedou také fyzické prožitky (soustředění na své tělo).
Když se chci probudit záměrně, není jisté, že se mi to povede. Je velká pravděpodobnost falešného probuzení.
Stržení dějemPřílišná angažovanost do děje vede ke ztrátě lucidity a k přechodu do běžného snu. Je dobré vyvarovat se zbytečných činností, které toto nebezpečí zvyšují.
Nejbezpečnější je zahájit vstup do LD usednutím a konstatováním, že vše co potřebuji, mám díky své silné vůli právě k dispozici. Následně se soustředit výhradně na naplánovanou činnost. (Pokud zrovna není cílem jen brouzdat snovým světem a pozorovat ho.)
Snové postavyKe snovým postavám přistupuji jako ke kulisám. Chovají se podle toho, jak sama očekávám, že se chovat budou:
ÚTOČNÍK (18.12.2015)
Byla jsem v široké chodbě a běžel proti mně cizí chlap, se zřejmým úmyslem mi ublížit. Otočila jsem se na útěk, když jsem ze zoufalství odhalila, že to je sen a žádné nebezpečí mi nehrozí. Sen byl náhle jasnější a zřetelnější.
Přestala jsem utíkat a otočila se zpátky na útočníka. Chlápek už neběžel, ale jen chůzí kolem mě prošel. Když mě míjel, koutkem mysli jsem zapochybovala, že bych se ze situace dostala tak snadno… Chlap na to okamžitě zareagoval. Zastavil se u mě a výhružně se na mě díval.
Vzchopila jsem se. Dívala jsem se na něj také a řekla: „Co si to dovoluješ! To já tě tvořím. Já jsem tvoje podstata. Beze mě bys neexistoval.
Chlap přestal a vypařil se.
Když „Snováci“ projevují zájem, nezájem, opovržení, přátelství nebo nepřátelství, je to na základě mých vědomých nebo podvědomých očekávání. Nepřátelství obvykle lucidita odstraní, protože v „mém snu“ mi přece nic nehrozí. Ale s ostatními projevy se u Snováků potýkám i v luciditě.
Reaguji-li ve snu obavou, je to známka slábnoucí lucidity (pojem o iluzornosti okolního světa se vytrácí).
V jednom LD, při létání nad krajinou, si mě všimla skupina Snováků. Jeden z nich náhle směrem ke mně prohlásil: „Je lucidní!“ a následně mě začali všichni pronásledovat. Tento sen mě přivedl na myšlenku, jestli není možné vstoupit ve snu do prostoru jiných lucidně snících a být s nimi tak v kontaktu… Této teorii ale nevěřím. Nikdy se mi nic takového nepotvrdilo.
S příbuznými, kteří nežijí, se ve snech setkávám, ale dají se zařadit mezi běžné Snováky. S žádným mystickým rozhovorem, nebo poselstvím, jsem se nikdy nesetkala.
Odhalování snu a test realityZpravidla je odhalení skutečnosti že sním, doprovázeno velkou radostí, nebo hrdostí, že jsem to dokázala.
Už se mi ale také stalo, že jsem v reálnost prostředí věřila tak silně, že odhalení snu pro mě bylo nepříjemným, šokujícím zážitkem, a byla jsem zdrcená, že se mi „zhroutil svět“.
Vědomý přechod do spánkuK navození lucidního snu se mi velmi osvědčila relaxační technika, aplikovaná v ranních hodinách. Soustředěním na své tělo zklidním tělo i mysl (pocit uvolnění v celém těle, následně pocit tepla a pocit tíhy). Odpočítáním od pěti do jedné prohloubím relaxovaný stav. Aplikuji autosugesci, že si zachovám své vědomí při přechodu do snu. Následně pozoruji myšlenky. Ve chvíli, kdy hypnagogické obrazce začnou být zřetelné, testuji na detailnosti objektů (nejčastěji obličejů), zda se už jedná o sen.
Dojde-li k probuzení, je druhý nebo i třetí pokus o vstup do lucidity vždy o něco snazší.
Opakující se snová zápletkaKaždý má ve svých snech situace, které se objevují častěji. Někdo se může setkávat s mrtvými příbuznými a tento podnět využít k určení lucidity.
Mě se nejlépe osvědčil „záchodový sen“. Potřeba vzbudit se a odskočit si na WC se mi často promítá do snu. Hledám toaletu. Pokud ji najdu, objeví se nějaký problém: místnosti i vybavení jsou velmi bizarní, není možné zajistit soukromí apod.
V takových snech se často pozastavuji nad debilitou situace a říkám si: „Kdybych si nebyla jistá, že to je realita, řekla bych, že se mi to musí zdát.“ Postupem času jsem si zvykla, i přes skálopevné přesvědčení, že je záchodová zápletka realitou, provést test reality. Díky tomu jsem se dostala do velkého počtu LD.
Nebezpečí nebo stresDostanu-li se ve snu do stresové situace a snažím se najít nějaké východisko, často mě napadne, že by mě zachránilo, kdyby to byl jen sen.
Někdy je nebezpečí spojeno s nepravděpodobnou situací. Snovost zažívané skutečnosti se tak odhaluje ještě lépe.
Nepravděpodobnost situaceVšimnu-li si ve snu situace, která je ve skutečnosti nemožná nebo nepravděpodobná, přejdu k ověření reality, nebo si rovnou uvědomím, že spím. Nejčastěji na snovou realitu upozorní
létání, ale existuje i řada dalších ukazatelů:
• Při výhledu z okna nesedí okolí.
• V bytě je podivný nepořádek: po obýváku se válí desítky batohů; králík má v kleci nastláno 5 cm bobků; vybavení bytu je změněné…
• Objevím se někde nahá, nebo nedostatečně oblečená.
• Při běhu si pomáhám popolétáváním.
• Ovládám telekinezi.
• Rozhovor s nějakým člověkem je podivný...
Test realityNejvíce se mi osvědčilo: létání, opakované přečtení textu (písmena nikdy nevydrží dlouho stejná), pohled na své ruce (jsou vždy k dispozici).
Pomocné faktory 3. pravidla1)
silný záměr „mít lucidní sen“, je základem úspěchu
2)
nevytvářet si mentální bariéry - něco nejde/nepůjde; sen nespolupracuje, apod. Myšlenky se ve snu rychle zhmotňují, ať už jsou pozitivní nebo negativní.
3)
pocity výrazně ovlivňují sny – s dobrým naladěním a optimismem se ve snech daří lépe.
Zabývat se tématem LDTo, čím se člověk zabývá přes den, se ve snech odráží. Zabýváme-li se studiem lucidity, zvyšuje se pravděpodobnost LD: četba literatury týkající se LD, pročítání snového deníku, rozhovory na diskusních fórech, videa s touto problematikou na internetu…
Předchozí zkušenostiZážitky z předchozích snů nás posouvají dále. Navozování a udržení lucidity jde s postupem času lépe.
Plán činnostiČas lucidity je vzácný a je třeba ho maximálně využít - jde o minuty, v lepším případě o desítky minut. Je užitečné uléhat s plánem pro snovou akci.
Analýza snového deníkuJe dobré si na základě předchozích zkušeností zjistit, které způsoby navozování LD se nejvíce osvědčily a jaké způsoby zakončení LD se u nás nejčastěji projevují. Užitečné jsou i informace o době příznivé pro luciditu + kolik je třeba naspaných hodin.
Mé výsledkyVstup do lucidity: 1. nejčastěji nepravděpodobná situace nebo nepříjemnost, 2. uchování vědomí, že musím luciditu hlídat, 3. vznik LD bez příčiny.
Zakončení LD: 1. přechod do běžného snu, 2. zakončení bez příčiny, 3. tělesným prožitkem
Vhodná doba: 6.-8. hodina ranní; Naspaných hodin: 8-9.
Nevydařené miseČísla SportkyNa základě předpokladu, že podvědomí by mohlo znát čísla, která padnou druhý den ve sportce, a že v LD je k podvědomí blíž, snažila jsem se získat ve snu 6 výherních čísel.
Coby začátečník, jsem měla problém dostat se k terminálu. Když jsem konečně pochopila, že stačí sugesce, že u terminálu jsem, narazila jsem na neochotu prodavačky:
Já: „Potřebuju 6 čísel, co dnes padnou ve sportce.“
Ona: „Já vám nebudu lhát. Čísla, který padnou večer, teď ještě nevíme.“
Já: „Jak to? Vždyť jsme ve snu, tady by se to mělo vědět!“
Ona: „Nejsme ve snu. Tohle je realita.“
Já: „Jo? Tak jak to, že tady jde lítat?“ (A demonstrativně jsem se vznesla.)
Ona: „Já nevím, co všichni s tím lítáním máte…“
Pak jsme si spolu hezky zalítaly, ale čísla jsem se nedozvěděla.
Sen, ze kterého jsem si opravdu odnesla 6 čísel, stojí za zmínku (25.10.2014):
V ranních hodinách jsem se snažila o lucidní sen. Pozorovala jsem víření myšlenek a v duchu si říkala, jak je děsné, že nemůžu usnout. Po nějaké době mi blesklo hlavou, jestli už ty představy nejsou náhodou snové. Soustředila jsem se na obrazy okolí, a protože detaily byly dokonalé, došla jsem k závěru, že nejde o představy, ale o sen.
Snová scéna byla plná stresu a napětí z hloupého, násilného filmu, který jsem shlédla večer. Chtěla jsem se toho zbavit a rozhodla se uletět stropem. Hlavou mi blesklo, že mi to možná nepůjde. Tuhle myšlenku jsem hned zapudila. „Musí mi to jít!“. Šlo to krkolomně, ale přeci. Jenže nad budovou se během vteřiny vytvořilo další patro. Abych z budovy vylétla, musela jsem překonávat další a další patra. Naštvalo mě, že sen nespolupracuje a zaměřila jsem pozornost na to, co vlastně chci v LD dělat.
Zjistit výherní čísla Sportky. K tomu budu muset najít prodejnu. Rozhlédla jsem se. Byla jsem na ulici, ale nikde nic. Napadlo mě, že CHCI, aby tam ta prodejna byla. To by mělo zajistit, že ve snu prostě bude. Když jsem se ještě jednou, pozorně zadívala na ulici, objevila jsem vývěsku se žlutou svítící Sportkou. Vydala jsem se tam. Chvíli jsem zmateně postávala před krámkem, který byl víc podobný otevřenému tržištnímu stánku. Prodával tam nějaký Arab.
Napadlo mě, že tam vědí, jaká čísla budou tažená při dalším tahu a ve snovém světě, by tahle čísla mohli mít klidně napsaná na tabuli. V tu chvíli jsem si všimla opřené tabule před stánkem. Na ceduli byla tužkou načmáraná čísla. Sedla jsem si na bobek k tabuli a snažila se čísla zapamatovat. Po chvíli mě napadlo, že je divné, že se čísla nemění – když jsem ve snu… Zkoumala jsem čísla pozorně a ta se mi před očima začala přepisovat. Byla jsem spokojená. Jsem opravdu ve snu a mám ty čísla!
Po probuzení se mi sen vybavoval spíš mlhavě a ve Sportce byla tažena úplně jiná čísla.
Nácvik střelby z lukuOpakovaně jsem zkoušela ve snu trénovat střelbu z luku (v té době jsem tento sport aktivně provozovala). Sen mi ale kladl neustále překážky. Nevhodné prostředí, absence luku a šípů. Když jsem se po velkém mentálním úsilí konečně dostala k luku, byla to zohýbaná troska. Šípy byly tak křivé, že se nedaly použít. Rozhodla jsem se pro pouhý nácvik držení a vypouštění bez vloženého šípu. Sen mi vytvořil bezdrátová sluchátka, která mi překážela v pohybu vypouštěcí ruky. Nakonec jsem to vzdala.
Vědomé snění od Roberta MosseVyzkoušela jsem vypisování běžných snů a odhadování, co mi asi chtělo podvědomí říci. Po delší době jsem musela konstatovat, že to byla ztráta času a slepá ulička. Převážná většina snových dějů jsou jen útržky zážitků, které člověk přes den (nebo delší období) nashromáždil. Příběhy se vytváří na základě prožitých emocí nebo myšlenkových stereotypů (vhodné maximálně jako psychologická sonda). Ale snažit se přisuzovat každé snové události nějaký význam nebo tím předvídat budoucnost?! To se mi nepotvrdilo.
Zapisování běžných snů považuji za užitečné jen coby přípravu na LD. Když se začnou LD objevovat pravidelněji, stačí zapisovat jen lucidní sny – psát i ty nelucidní, by byla šílená a zbytečná administrativa.
Praktické využití LDNácvik činnosti Literatura zmiňuje, že hudebník nebo sportovec může ve snu něco nacvičit a pak aplikovat v realitě. „Co se ve snu naučíš - v reálu jako když najdeš“. Toto podle mého názoru neplatí. Jde o odlišná prostředí s odlišnými zákonitostmi. Mé zkušenosti zatím tuhle možnost využití nepotvrdily (viz. Nácvik střelby z luku).
Smyslové prožitkyČichového vjemu jsem si všimla jen jednou. Byl spojený s konkrétním prostředím. Udivilo mě, jak je vůně reálná a jak vystihuje místo.
Sluchové zážitky u mě také nejsou běžné. Pominu-li rozhovory se snovými postavami, vybavují se mi jen 2 sny, obsahující hudbu.
Hmatový prožitek se objevuje o něco častěji. Experimentování s hmatem je vždy úžasné, a výrazné. Buď sahám na okolní předměty, nebo hladím nějaké zvíře. Žralok měl při pohlazení kůži příjemně slizkou. Při hlazení ovce (i když není úplně jisté, že to byla ovce), jsem vnímala pocit příjemného chlupatého materiálu. S tímto prožitkem jsem se i probudila a uvědomila si, že mám dlaň na prostěradle, má pozornost je zaměřená na počitky dlaně a mozek vjem upravil.
Velmi se mi osvědčilo testování
chutí. Dobré zkušenosti mám především s čokoládou a koláči.
Jídlo je možné přetvářet: Hořkou čokoládu (která mi nechutná), přeměním na mléčnou. Chuťový zážitek je dokonale reálný.
Stalo se mi, že sen upravil úžasný třešňový koláč, na oschlý koláč horší kategorie (a bez třešní). Vsugerovala jsem si, že navzdory tomu, ten koláč bude chutnat skvěle. Opravdu byl vynikající a dokonce třešňový! Kvalita prožitku se odvíjí od kvality koncentrace na chuť.
Vždy mám dětinskou radost z toho, že mohu mít báječný prožitek, aniž by to mělo vliv na mé zdraví nebo hmotnost.
Už se mi ale také stalo, že jsem se napila vody nevalné chuti.
Snové atrakceLétání je skvělá atrakce. Navozuje pocity svobody a radosti. Někdy se daří báječně, jindy jde létat jen s obtížemi a někdy vůbec. Létání také napovídá, že se jedná o sen.
Lucidní sen z 15.8.2015: Před kýmsi jsem utíkala. Doběhla jsem do metra, a protože poměrně volný prostor nástupiště k tomu vybízel, rozletěla jsem se. Hned jsem si uvědomila, že létání je znakem snu. V tu chvíli mi létání přestalo jít a já klesla k zemi. Sice jsem pořád letěla, ale šoupala jsem koleny o zem. Nenechala jsem se tím rozhodit: „Je to sen, může se tu dít leccos podivného. Klidně si můžu dovolit lítat blbě a šoupat nohy o zem.“ Pokračovala jsem v tomto typu letu až na konec nástupiště…
Létání lze kombinovat s procházením překážkou: průlet zavřeným oknem, stropem nebo podlahou… (Při průletem hmotou pociťuji mravenčení.)
Zatím jsem nezkoušela vyletět výš, než cca 100 metrů nad zem.
Většinou funguje létání jen na základě myšlenky, ale vyzkoušela jsem i létání stylem: „plavání ve vzduchu“, s využitím pohybů rukou a nohou.
Dýchání pod vodou. Podobně zajímavá atrakce jako létání.
Překonání strachu nácvikem v LDZatím jsem tuto funkci LD nevyzkoušela. R. Waggoner uvádí příklad: léčba strachu z létání letadlem.
Tělesná rozkošDíky svérázné realitě nabízí sen v této oblasti opravdu netradiční zážitky. Partner může být „vybaven“ dvojnásobně. (U téhle části těla to překvapí, přestože na větší počet prstů si člověk už zvykl.) Šaty nejsou překážkou, nemusí se sundávat. Snový partner se může proměňovat. Intenzita prožitků se sen od snu liší. Snový partner nemusí vždy spolupracovat.
Překážky:Začátečnickou chybou je hledání partnera nebo soukromí. To nejčastěji vede ke ztrátě lucidity a přechodu do běžného snu.
Dalšími překážkami jsou: prožitek vzrušení, strach o fyzické projevy v reálném světě nebo strach z předčasného probuzení. Díky tomu dochází k probuzení nebo k falešnému probuzení.
Psychologická zpětná vazbaPozorováním toho, jak se chová prostředí LD, jak reaguje, jaké děje vytváří, se můžeme dozvědět zajímavé věci sami o sobě. Povedlo se mi odhalit některé stereotypy v myšlení…
Sny nám poskytují užitečné lekce o našem vědomí i podvědomí.
Boj proti nočním můrám Potvrdilo se mi, že nepříjemný, stresující sen, je jednou z příležitostí, jak se dostat do lucidity. Mozek zoufale hledá řešení z nepříjemné situace a chápe se i možnosti „snad je to jen sen“. Ve chvíli, kdy se objeví tato myšlenka, se většinou lucidita podaří.
Pokud se nepříjemná emoce objeví v LD, je možné se záměrně probudit (díky vědomí, že to je můj sen a MOHU se probudit) a vzápětí se vrátit do lucidního snu.
Duchovní růstV LD je možné věnovat se meditacím nebo autosugesci. Zatím jsem v tomto směru příliš úspěšná nebyla.
Zážitek procitnutí ze snové reality do ostrého lucidního vědomí, odpovídá správně provedenému meditačnímu cvičení: „bdělé vědomí v přítomnosti“ podle Eckharta Tolleho nebo Eduarda a Míly Tomášových. Samotné navozování a udržování lucidity, považuji za účinné procvičování bdělosti. „Bdění, toť vše!“
Literatura hovoří o dalších možnostech využití: telepatické spojení, předvídání budoucnosti, kontakt s mrtvými… Těmto tématům aktuálně nedůvěřuji (nic z toho má praxe nepotvrdila).
Technické záležitostiSnový deníkSnový deník by neměl obsahovat jen datum, název snu a sen samotný s případným vyznačením lucidní fáze a snových nesmyslů, ale i další údaje:
• počet naspaných hodin
• přibližný čas kdy k luciditě došlo
• úvod, ve kterém je zmíněno, jaká technika byla využita při usínání, nebo co je praktikováno přes den
• závěr s komentářem: postřehy k reakcím podvědomí, co zavinilo „probuzení do lucidity“, jakým způsobem lucidita skončila, co se daří, co se nedaří, jaké jsou aktuální cíle, + další postřehy…
Po nějaké době jsou především informace z úvodu a závěru zdrojem důležitých dat.
Datum LDSny je možné datovat dnem usínání nebo dnem probuzení. Sama jsem (cca po roce) přešla z data usínání, na datum probuzení. Mám lucidní sny obvykle k ránu.
Setkáme-li se s informací, že má někdo největší pravděpodobnost LD o nedělích, může se jednat o sobotu, podle systému někoho jiného.
Revize a zpracování datSnový deník je vhodné pročíst a shrnout ideálně 1x ročně. Je dobré si uvědomit pokrok, který člověk za rok pokusů udělal. Shrnutí základních poznatků je přínosné pro další práci se sny, nehledě na to, že samotné zabývání se tímto tématem podporuje navození nových LD.
Závěrem Než jsem začala třídit údaje ze svého snového deníku, byla jsem s lucidním sněním ve slepé uličce. Nedařilo se mi snové prostředí ovlivňovat. Zdálo se, že sen mi záměrně vytváří překážky a já o každé ovlivnění snové reality musím zběsile bojovat. S každým dalším lucidním snem, se mi tato teorie více a více potvrzovala.
Při třídění deníku jsem objevila jeden klíčový zápis (z 20.2.2015) s názvem: „Lucidní sen pod kontrolou“. Sen byl od počátku ovlivněn optimistickou náladou, byl detailní, skvěle se dařilo létání, i přeměna tmavé čokolády za nugátovou (experimentování s chutí bylo úžasné). Očekávala jsem, že i dosažení plánovaného cíle půjde bez problémů a opravdu se tak stalo.
Díky tomuto snu a rozhovorům na internetovém fóru, jsem přehodnotila svůj úhel pohledu.
„Není to tak, že by mi sen kladl překážky. Sen naopak vytváří přesně to, co očekávám (vědomě či podvědomě), ať už se jedná o pozitivní nebo negativní věci.“
To jsou mé zkušenosti – ale je možné, že se mi to všechno jenom zdálo…
Bdění zdar!
Káča