Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Nesmysl s názvem: mapování snů

Diskuze o zlepšení snové paměti, způsobech navození lucidních snů a jednotlivých metodách a technikách (RC, DILD, WBTB, WILD...).
mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

 • >

Příspěvekod mhi » čtv 03. říj 2019 22:10:57

Zase budu v opozici, ale uplne cele bych to nezatracoval.

Vidim 2 roviny:

i) sen muze byt stabilni i nestabilni. Obvykle ta nestabilita je v nedulezitych vecech, stabilita v tech dulezitych.

ii) tim, ze se mapovanim zacneme zabyvat ovlivnime spoustu veci (asi i tvorbu prostredi) a je mozne, ze tam vznikne pozitivni zpetna vazba

Pod bodem i) si myslim, ze to fungovat muze i v te stabilni casti a pak mapovani smysl ma. Moje otazka je, jestli se ta mista skutecne vazi ke vzniku traumatu (casove). To stoji urcite za vyzkum. Objevil jsem diky snum sva dve spatna presvedceni (jak se mam "spravne" chovat) a myslim, ze dokazu i najit sny, ktere se jich tykaji. Jen to bude hrozne moc prace.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

 • >

Příspěvekod Refly » pát 04. říj 2019 11:04:45

Káča píše:
...Celkem nudné hledání rukou tak nahradili docela zajímavou a přitažlivou tvůrčí činností. A jak je známo, když lidé dělají věci, které je baví a zajímají, zpravidla dosahují pozitivních výsledků.

Jak se mapuje sen? ... Naproti tomu je třeba věnovat velkou pozornost důkladnému popisu míst, v nichž probíhaly události snu, a ještě lépe je zakreslit na papír. Až člověk nashromáždí několik desítek popisů míst, která viděl během snění, může sestavit celkovou mapu snů ... Nejdůležitější není konečný výsledek, tedy nakolik je mapa snů přesná, ale činnost sama – člověk se zapojí do badatelské práce...


Mě připadá Káčo, že jsi to jen možná celé uchopila za špatný konec a vsugerovala sis, že výsledkem musí být naprosto dokonalá barevná 3D mapa.

Samozřejmě každý vnímáme psané texty jinak a máme na jiné úrovni tzv. porozumění psanému textu. Níže popíšu jak ten text vnímám já:

 • Jde o to, aby to zkoumání prostředí člověka bavilo a dělal to rád ("zajímavá a tvůrčí činnost").
 • Primárně jde o popis snových míst ("věnovat velkou pozornost důkladnému popisu míst"), pravděpodobně z důvodu zlepšení vnímání snového prostředí okolo nás.
 • Sestavení celkové mapy na papír je dobrovolné/volitelné ("může sestavit celkovou mapu snů") - může, nikoliv musí.
 • A poslední věta mluví sama za sebe: "Nejdůležitější není konečný výsledek (...) ale činnost sama." - tedy jde především o to zabývat se tím snovým prostředím, zkoumat ho, studovat ho, věnovat se mu, popisovat ho... Ne o tu (případnou) mapu jako takovou.

Tedy, když to shrnu, vnímám to podobně jako mhi v bodu ii) v předchozím příspěvku.
Celé je to (podle mě) jen o tom, zabývat se přednostně snovým prostředím okolo sebe (místo zkoumání samotného děje, tak jak to dělá asi většina z nás). Tj. přednostně podrobně zapisovat podobu prostředí okolo sebe, ději se až zase tolik nevěnovat. A uvidíme zda to bude mít nějaký pozitivní vliv na LD a sny jako takové.

A už je na každém z nás, jak s těmi to podrobnými popisy naloží... Jestli se pokusí sestavit snovou mapu nebo ne. ;)

Uživatelský avatar
Daiv
Příspěvky: 92
Registrován: pát 06. led 2017 9:32:57
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

 • >

Příspěvekod Daiv » úte 08. říj 2019 15:22:09

mhi: nějak do hloubky jsem tu "schopnost" tehdy nezkoumal. Po několika měsících se mi to rozleželo v hlavě a snažil jsem se opět aktivně vnímat písně v rádiu, symboly na odvrácených kartách a podobné aktivity, ale už to nešlo. Buď to bylo celé jen velmi zvláštní souhra náhod nebo to případně mohlo mít spojení s vysokou četností WILDu v té době, jak jsem psal. Tak lucidně aktivní už jsem od té doby nikdy nebyl (práce, rodina, nedostatek času a energie).

Zeptám se vás všech s ohledem na tu proměnlivost prostředí. máte lucidní sen, jste u sebe v bytě, rozhodnete se proletět dveřmi. Co uvidíte po průletu? Je tam místnost se vším vybavením jako ve skutečnosti nebo už v tomto bodě dochází ke změnám? Já vlastně ani nevím, jak to funguje u druhých lidí. Já vidím vše na svém místě (i když občas se objeví nějaká ta anomálie, jako třeba váza, kterou už léta nemáme, protože se ve skutečnosti rozbila, apod. Stojí si tam tak na stole, letím k ní a minutu si ji prohlížím, obdivuju její "opravdovost" a detaily včetně mikroškrábanců vzniklých používáním, to vše s vědomím, že teď obdivuju předmět, který už neexistuje. To mě na tom fascinuje nejvíc, vnímat tak realisticky něco, co vlastně "není".). Ve své podstatě je to ale reálné prostředí. Dostanu se na chodbu, po místnostech, ven z okna, prostředí kolem domu, všude proměnlivost minimální. Překvapila mě Káča, že při druhém pohledu z okna zaznamená velké změny prostředí, apod.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

 • >

Příspěvekod mhi » úte 08. říj 2019 16:54:21

Pred lety, kdyz jsem hledal nejake sve disociovane veci, jsem sel do doby kdy jsem se seznamoval s tou pani se kterou mam dite :-). V LD (WILD) jsem navstivil jeji byvaly byt (bydlela tam s mamou a svoji sestrou), ktery jsem si v bdelem stavu uz nepamatoval (pred tim jsem se pokousel rozpomenout na co nejvic detailu a nedal jsem dohromady ani pudorys). Ve snu se to povedlo vc. ruznych detailu typu "dratena zena" na zdi. Potvrdil jsem si to potom s jeji sestrou, ze to odpovida. Neumim odpovedet na to kde se to tehdy ve mne vzalo, jak jsem se k tem informacim ve snu prokousal (bytem jsem PROCHAZEL), kdyz tesne pred spanim jsem nenakreslil vubec nic.

Mel jsem jednou sen z naseho domu, resp. ulice - ve snu byl dum sousedu jiny (ta jinakost byla soucast snoveho deje).

Pak jsem mel sen z mista meho detstvi, kde jsem nechapal proc tam ve snu byla nejaka budova s prosklenou vylohou (mapa https://mapy.cz/letecka-2003?vlastni-bo ... 44.190%22E ). No a pak jsem tam sel a malem mi spadla celist: nove tam je postavena budova relativne z toho snu (ne uplne presne). Ted' je otazka, zda to co tam stalo okolo roku 2003 melo vylohu a jen jsem to zapomnel, ci nikoliv.

Obecne mam vsechny moznosti - chyby, bezchybna realita, ale i takato podivnost jako v poslednim odstavci.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

 • >

Příspěvekod Refly » stř 09. říj 2019 9:38:23

Já měl tak málo LD a ještě méně těch, které by stály za řeč, že váhám, zda mám vůbec reagovat...

No každopádně z těch několika málo drobných kvalitnějších LD úryvků, které by (po vizuální stránce) stály za řeč, bych řekl, že mam v LD prostředí, které odpovídá realitě. Jinými slovy, pokud se děj LD odehrával na místě, které dobře znám (místnost doma, ulice ve městě...), tak místo odpovídalo velmi přesně realitě.

Nicméně jsem měl tak nízkou úroveň lucidity, že nějaké vědomé zkoušení opuštění místa a vrácení se na něj za účelem zkoumání případných změn prostředí nepřipadalo v úvahu...

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

 • >

Příspěvekod Coatl » čtv 10. říj 2019 20:32:23

Moje LS jsou většinou z nereálných míst. Když už se vyskytnu v místě, který znám z reality, těžko se mi posuzuje, jak moc jsou tý realitě věrný. Moc si toho totiž nevšímám. Zvlášť když je to DILD, většinou mě popadne rapl a začnu někam utíkat nebo vzlítnu. Když se objevím v interiéru, okamžitě hledám okno, kterým uniknout do zajímavějších míst. (Ale předtím se nanečisto přesvědčím, jestli umím lítat.) Já vím, asi je to chyba, ale už mám naučeno, že musím hned začít uhánět, získat stabilitu skrz pohyb. Nikdy mě nenapadne se zastavit a podívat se na věci a lidi kolem sebe.

Jeden čas jsem aktivně zkoušel experiment. Už hodně dlouho mám nad postelí vysoko na poličce položenou kartu lícem vzhůru. Nevím, která to je. (Dokonce tam mám pro jistotu dvě.) Pokud by se mi náhodou podařilo astrálně se projektovat, měl bych být schopen ji správně identifikovat. Jednou jsem měl LS, že jsem doma. Podařilo se mi vzpomenout si na ty karty. Jenže ta polička už nebyla nad postelí, ale dóle, vzhůru nohama. Stejně se mi ta jedna karta nějak dostala do ruky. Víte, která to byla?? (Myslím jako v tom snu.) Tipněte si. Ano, správně,
Spoiler
srdcová dáma.
V reálu tam bylo něco úplně jinýho :)

A jinak se mi taky stává, že se mi zdá o místech z dětství, a jsou v tom snu takový jako kdysi, bez těch změn, co se tam za tu dobu uskutečnily.

Uživatelský avatar
Daiv
Příspěvky: 92
Registrován: pát 06. led 2017 9:32:57
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

 • >

Příspěvekod Daiv » pát 11. říj 2019 13:09:37

coatl: zajímavé, to jak zkoušíš nejdřív vzlétnout, jestli vše klape, než se vrhneš ze srázu :) Mně tohle nikdy nenapadlo, já se v těch stavech většinou vznáším z principu, nemám nohy, takže prostě letím, když se chci někam podívat. Po WILDu začínám v místě kde mám na posteli skutečně hlavu, jako když najednou otevřeš oči a koukáš po místnosti (popisoval jsem mnohokrát). Vzlétnout je zpočátku obtížné (dodnes nechápu proč), ale jakmile vzlétnu, už pohyb reaguje na mé myšlenky perfektně. Občas se mi dokonce nepodaří z postele vzlétnout, prostě to nejde, jako by mě něco drželo. Měl jsem pak vždy strach, že je to nové pravidlo, a že se to příště bude opakovat. Většinou se to ale neopakuje po sobě. S tou kartou je to dobrý nápad, já jsem test reality jednu dobu testoval pravidelně, řekl jsem známému aby na skříň umístil otevřenou knihu. Na místo se mi podařilo dostat několikrát, prostředí kolem realistické, bez anomálií, ale informace kterou jsem viděl v knize se od reality lišila. Jeho byt jsem samozřejmě znal z návštěv, proto odpovídalo prostředí. Já se na předměty kolem dívám rád, pokaždé, fascinují mě. Vidím je v tom stavu jinak, jakoby do filosofické hloubky.

mhi: hrátky s lokacemi, to znám. Jednou jsem měl velmi silný lucidní sen, takový ten TOP, které by člověk spočítal na prstech jedné ruky. Byl jsem jen pozorovatelem, mohl jsem se pohybovat, rozhlížet, ale okolní svět a lidé na mě nereagovali. Začalo to jako WILD, naskočil mi obraz, byl jsem ve svém pokoji. Něco se ale stalo, obraz mi zmizel a za vteřinu naskočil znovu, neuvěřitelně jasný, včetně zvuku. Byl jsem ale jinde, uprostřed bitevní vřavy, vyděsil mě ohlušující řev lidí a zmatek kolem. Byl jsem rozrušený, rozlížel jsem se kolem, viděl jsem bojovníky s turbany a na druhé straně rytíře v brnění, někteří s křížem na hrudi (čerevený kříž na bílém podkladu). Nedaleko tohoto místa jsem viděl mohutný hrad nebo pevnost, dobře jsem si zapamatoval množství detailů z této vize, zvládl jsem to sledovat několik minut. Asi po 10 letech jsem si četl zprávy na internetu a zaujala mě fotka hradu Krak des Chevaliers, vzpomněl jsem si, že je neskutečně podobný pevnosti, kterou jsem viděl tehdy v tom snu. O tomto hradu jsem dříve neslyšel, tedy co si pamatuji, tak ne. Ve zprávě se psalo, že v okolí hradu probíhají boje v důsledku syrské revoluce (rok 2012). Okamžitě jsem se podíval na wikipedii a mimo četných bitev, kterých byl tento hrad svědkem, jsem se dočetl o střetech muslimů proti křižákům (turbany VS kříže), kolem 12. století. Byl to takový ten pocit, kdy vám najednou přejede mráz po zádech. Samozřejmě jsem někdy v minulosti mohl vidět nějaký dokument o této bitvě, nebo něco podobnýho, který se mi vrátil v podobě té vize, nevím, ale bylo to zajimavý. Přísahal bych, že jsem o tom hradu dříve neslyšel.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

 • >

Příspěvekod mhi » pát 11. říj 2019 20:51:11

Stanislav Grof neco takoveho popisuje v "Kdyz nemozne se stane". Robert Waggoner to taky nekde ma

C.G.Jung jestli jsem to pochopil spravne taky ma neco takoveho, ale nevidel jsem tam to "objeveni faktu" ex-post.

No ... a ja jsem mel jeden sen, uz z pocatku lucidni, kratce nejprve pozorovany ze 3. osoby. Taky jeden z tech TOP zazitku. Sen mi vlastne sam ukazoval jak vypada prulet tunelem u NDE. Nejprve jsem se po prvnim "pruletu" objevil na hrade, kde jsem si lucidne chvili hral. A pak se mi ten zazitek pruletu na prani znovu zopakoval a objevil jsem se v pruvodu civilistu ve valce (jen jsem s nimi putoval, bylo tam citit to hrozne utrpeni, hromada emoci, atd.). V prubehu teto casti jsem ztratil luciditu. Nebyly tam zadne symboly, ktere by se daly nejak nasledne dohledavat. Cele to mohla byt samozrejme jen fantazie, co mi ale neprislo vubec jako "fantazie" byl ten NDE-like prulet tunelem, protoze to bych jednoduse nevymyslel, bylo to opravdu hodne, ale hodne silny zazitek. Navic kapitoly o tomto v knihach o NDE najednou zacaly davat smysl, uz jsem vedel "o co jde" (predtim jsem to nechapal a nektere detaily mi vubec nedochazely). Zarazilo mne, proc po pruletu tunelem byla prave ta valecna situace, normalne se mi takove sny vubec nezdaji, asi byl nejaky hlubsi duvod. Navic jsem pred tim ani nic valecneho necetl, nesledoval. Pred usnutim jsem cetl prave knihu o NDE.

Mozna se stavam psychotikem :-).

Jeste poznamka "o co jde" v NDE zazitcich: je spousta slovnich oznaceni typu "setkani se svetelnou bytosti", "bezpodminecne prijeti", "splynuti se vsim", "prulet tunelem", "pocit absence nesaturovanych potreb", "nejjasnejsi svetlo", atd., ktere bez toho aby to clovek prozil nedavaji moc smysl, nejsou moc pochopitelne, predstavitelne, uchopitelne. Casto u toho jsou poznamky jako "nevyjadritelne slovy". Jenze pote co clovek takovou vec zazije, najednou si rekne, ze to slovni oznaceni je vlastne docela trefne. Je to asi jako nekomu kdo neprozil orgasmus vysvetlovat jake to je. Nepopsatelne.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

 • >

Příspěvekod Refly » úte 15. říj 2019 9:09:59

Nechci tady tu diskuzi moc rozbíjet, tj. rozdělovat do nových témat, ale na druhou stranu bych alespoň rád připomněl téma tohoto vlákna. :)

Přeci jen už se tu objevuje diskuze i o NDE a to už je hodně mimo toto téma.

Děkuji. ;)

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

 • >

Příspěvekod mhi » úte 15. říj 2019 15:13:14

Je tu 5 a 1/2 lidi, takze diskuse se pak ubiraji smerem jakym se ubiraji, pokud by se pokazde pri lehke "odchylce" tematu zalozilo nove vlakno, nikdo by uz asi nereagoval. Jestli by nebylo lepsi davat do predmetu diskuse kterou zapocala Kaca dne .... :-).

V diskusi vidim urcitou linii, veci spolu jednoduse myslim souvisi, i kdyz se to tak na prvni pohled nemusi zdat.


Zpět na „Metody & Techniky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů